logoSSM 

انواع قراردادها

 
  • قرارداد  BOT
 BOT مخفف واژه  BUILD – OPERATE AND TRANSFER  به معنی ساخت ، بهره برداری و واگذاری می باشد و به قراردادهایی اطلاق می شود . که در آن طرحی با مجوز دولت و از طرف دستگاه دولتی برای ساخت به یک شرکت خصوصی واگذار می گردد . پس از آن ساخت ، امتیاز بهره برداری از طرح برای مدتی به شرکت سازنده داده می شود . او مالک طرح و منافع حاصل از آن می گردد و بعد از انقضای مدت قرارداد مالکیت طرح به دولت انتقال می یابد .
 
 
 
 
  • قرارداد B O O
 
B O O  مخفف واژه  BUILD Own Operate  به معنای ساخت مالکیت و بهره برداری می باشد . در این دسته قراردادها بخش خصوصی پس از ساخت طرح ، مالک آن شده و می تواند به طور نامحدود از آن بهره برداری کرده و تعهدی به انتقال مالکیت به  دولت بعد از مدت معین ندارد .
 
 
 
  • قراردادهای ساخت  اجرا و انتقال (BLT)  ( BRT)
 
ساخت اجرا  و انتقال ( Build Rent /Lease and transfer)  می باشد در این نوع قراردادها ، بخش خصوصی بعد از ساخت طرح ، آن را برای مدتی به دولت یا بخش خصوصی اجاره داده و پس از انقضای مدت ، طرح به طور مجانی به تملک دولت در می آید. اگر قرارداد اجاره میان بخش خصوصی سازنده و دولت باشد و طرفین توافق کنند کهدولت در فواصل زمانی معین ، اجاره بها پرداخته و پس از انقضای مدت ، خود به خود مالک طرح شود با مکانیزمی مشابه اجاره به شرط تملیک مواجه هستیم .
 
 
     
  • قرارداد  BLOT 
 
ساخت اجاره ، بهره برداری و انتقال ترجمه عبارات  Build Lease -Operate and Transfer  می باشد . در این قراردادها شریک بخش خصوصی ، طراحی ، تامین مالی و ساخت یک پروژه زیر ساختی را در یک زمین استیجاریشریک بخش عمومی بر عهده می گیرد .
شریک بخش خصوصی  از تاسیسات ساخته شده برای مدت معینی تا پایان مدت اجاره زمین بهره برداری می کند . وقتی مدت اجاره نامه تمام شد دارایی ها به شریک بخش عمومی بازگردانده می شود .
 
 
 
  • قرارداد مشارکت مدنی 
 
قرارداد مشارکت مدنی به معنای درآمیختن سهم‌الشرکه نقدی یا غیرنقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد، به صورت مشاع و برای انجام کاری معیّن در زمینه فعالیت‌های تولیدی‏، بازرگانی و خدماتی به مدت محدود به قصد انتفاع بر حسب قراردادی است که تنظیم میشود. 
 
 
  •  فرصت سرمایه گذاری
 
پتانسیل هایی که در سطح شهر شناسایی شده که در آن قابلیت های سرمایه گذاری و بازده اقتصادی وجود دارد ، به عنوان مثال اراضی بایر در سطح شهر با مالکیت شهرداری و یا بخش خصوصی و یا دیگر سازمان ها . این فرصت ها توانمندی پذیرش بارگذاری انواع کاربری و خدمات را داشته و جهت تهیه بسته سرمایه گذاری معرفی می گردد.
 
 
 
  • بسته سرمایه گذاری
 
بسته مطالعاتی در مورد  طرحهای سرمایه گذاری که در آن اطلاعات فنی شامل نوع کاربری های  مصوب و پیشنهادی ، تراکم ها و .... بارگذاری شده بر مبنای آن مطالعات اقتصادی مانند برآورد هزینه های ساخت ،  دوره ساخت ، بازده ، طرح و درآمد و .... محاسبه می گردد و به عنوان بسته سرمایه گذاری به سرمایه داران ارائه می شود .
 
 
 
 
 

منبع : سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی
۱۲۶۳۵
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است

نظرسنجی لینک فاوا
نظرسنجی
خدمات سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
خوب
متوسط
ضعیف

پیوندها
آمار بازدید سایت

بازدید امروز ۱۱۴
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۵۴ نفر
کل بازدیدکنندگان ۲۴۸۸۹۸ نفر
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری شیراز می باشد