logoSSM 

انواع قراردادها

 
  • قرارداد  BOT
 BOT مخفف واژه  BUILD – OPERATE AND TRANSFER  به معنی ساخت ، بهره برداری و واگذاری می باشد و به قراردادهایی اطلاق می شود . که در آن طرحی با مجوز دولت و از طرف دستگاه دولتی برای ساخت به یک شرکت خصوصی واگذار می گردد . پس از آن ساخت ، امتیاز بهره برداری از طرح برای مدتی به شرکت سازنده داده می شود . او مالک طرح و منافع حاصل از آن می گردد و بعد از انقضای مدت قرارداد مالکیت طرح به دولت انتقال می یابد .
 
 
 
 
  • قرارداد B O O
 
B O O  مخفف واژه  BUILD Own Operate  به معنای ساخت مالکیت و بهره برداری می باشد . در این دسته قراردادها بخش خصوصی پس از ساخت طرح ، مالک آن شده و می تواند به طور نامحدود از آن بهره برداری کرده و تعهدی به انتقال مالکیت به  دولت بعد از مدت معین ندارد .
 
 
 
  • قراردادهای ساخت  اجرا و انتقال (BLT)  ( BRT)
 
ساخت اجرا  و انتقال ( Build Rent /Lease and transfer)  می باشد در این نوع قراردادها ، بخش خصوصی بعد از ساخت طرح ، آن را برای مدتی به دولت یا بخش خصوصی اجاره داده و پس از انقضای مدت ، طرح به طور مجانی به تملک دولت در می آید. اگر قرارداد اجاره میان بخش خصوصی سازنده و دولت باشد و طرفین توافق کنند کهدولت در فواصل زمانی معین ، اجاره بها پرداخته و پس از انقضای مدت ، خود به خود مالک طرح شود با مکانیزمی مشابه اجاره به شرط تملیک مواجه هستیم .
 
 
     
  • قرارداد  BLOT 
 
ساخت اجاره ، بهره برداری و انتقال ترجمه عبارات  Build Lease -Operate and Transfer  می باشد . در این قراردادها شریک بخش خصوصی ، طراحی ، تامین مالی و ساخت یک پروژه زیر ساختی را در یک زمین استیجاریشریک بخش عمومی بر عهده می گیرد .
شریک بخش خصوصی  از تاسیسات ساخته شده برای مدت معینی تا پایان مدت اجاره زمین بهره برداری می کند . وقتی مدت اجاره نامه تمام شد دارایی ها به شریک بخش عمومی بازگردانده می شود .
 
 
 
  • قرارداد مشارکت مدنی 
 
قرارداد مشارکت مدنی به معنای درآمیختن سهم‌الشرکه نقدی یا غیرنقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد، به صورت مشاع و برای انجام کاری معیّن در زمینه فعالیت‌های تولیدی‏، بازرگانی و خدماتی به مدت محدود به قصد انتفاع بر حسب قراردادی است که تنظیم میشود. 
 
 
  •  فرصت سرمایه گذاری
 
پتانسیل هایی که در سطح شهر شناسایی شده که در آن قابلیت های سرمایه گذاری و بازده اقتصادی وجود دارد ، به عنوان مثال اراضی بایر در سطح شهر با مالکیت شهرداری و یا بخش خصوصی و یا دیگر سازمان ها . این فرصت ها توانمندی پذیرش بارگذاری انواع کاربری و خدمات را داشته و جهت تهیه بسته سرمایه گذاری معرفی می گردد.
 
 
 
  • بسته سرمایه گذاری
 
بسته مطالعاتی در مورد  طرحهای سرمایه گذاری که در آن اطلاعات فنی شامل نوع کاربری های  مصوب و پیشنهادی ، تراکم ها و .... بارگذاری شده بر مبنای آن مطالعات اقتصادی مانند برآورد هزینه های ساخت ،  دوره ساخت ، بازده ، طرح و درآمد و .... محاسبه می گردد و به عنوان بسته سرمایه گذاری به سرمایه داران ارائه می شود .
 
 
 
 
 

منبع : سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی
۱۰۹۸۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است

نظرسنجی لینک فاوا
نظرسنجی
خدمات سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی را چگونه ارزیابی می کنید؟
خوب
متوسط
ضعیف

پیوندها
آمار بازدید سایت

بازدید امروز ۷
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۶ نفر
کل بازدیدکنندگان ۲۳۶۲۹۱ نفر
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری شیراز می باشد